Termomodernizacja Budynków

Kompleksowa termomodernizacja – dlaczego to się opłaca?​

Termomodernizacja jest krokiem we właściwym kierunku zwłaszcza wówczas, gdy obejmuje szereg spójnych działań zaplanowanych przez eksperta. Doraźne przedsięwzięcia, robione „na szybko” i na własną rękę, nie przyniosą takich efektów jak kompleksowa odnowa poszczególnych elementów, takich jak instalacja c.o. i c.w.u., izolacja cieplna, wymiana stolarki okiennej, wentylacja oraz dołożenie do budynku systemów opartych na odnawialnych źródeł energii. Termomodernizacja kojarzy się głównie z montażem ocieplenia i wymianą przestarzałych źródeł ciepła. To jednak nie wystarczy, żeby faktycznie zmniejszyć zużycie energii i w dodatku stworzyć w pełni zdrowe środowisko w domu. Wielu właścicieli budynków skupia się właśnie na termoizolacji (głównie ścian zewnętrznych), zapominając na przykład o ulepszeniu instalacji wentylacyjnej czy klimatyzacyjnej. Warto pamiętać też, że termomodernizacja obejmuje również takie działania, jak osuszanie ścian czy montaż osłon przeciwsłonecznych i ochrona przed przegrzaniem (które staje się coraz większym problemem).
Ważnym etapem jest audyt energetyczny i projekt, ale także wykonawstwo. Nieprawidłowy montaż chociażby systemu ociepleń może okazać się stratą pieniędzy, a naprawy izolacji mogą sporo kosztować. Termomodernizacja jest więc opłacalna wówczas, gdy opiera się o rzetelną analizę zysków i poniesionych kosztów i jednocześnie poprawnie zrealizowana. Wówczas spełnia swój podstawowy cel, czyli poprawę jakości życia i funkcjonowania poszczególnych gospodarstw domowych.
Istotną korzyścią płynącą z termomodernizacji jest walka ze smogiem, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i czyste powietrze. Żeby to osiągnąć, nie wystarczy wymiana źródła ciepła. Jak wskazują eksperci, musi być ona poprzedzona montażem ocieplenia i okien spełniających aktualne standardy odnośnie współczynnika przenikania ciepła.
Termomodernizacja wiąże się też ściśle z dbałością o stan techniczny budynku, który staje się lepiej zabezpieczony przed wystąpieniem takich zjawisk, jak na przykład przemarzanie czy zawilgocenie. Kompleksowo termomodernizowany dom na długo pozostaje ciepły i stabilny, nie wymagają kosztownych napraw i remontów. Dzięki temu ma większą wartość rynkową. Ponadto dużo lepiej się prezentuje. Estetyczne skutki termomodernizacji można zobaczyć gołym okiem. Często wiekowe wręcz budynki stają się trudne do rozpoznania, dzięki przeprowadzonym pracom. Tak bardzo zmieniają swój wygląd. Nowe elewacje, okna, drzwi zewnętrzne w połączeniu na przykład z modernizacją balkonów – dają spektakularne wręcz efekty.

Termomodernizacja – zainwestuj w ciepło

Zastanawiasz się, czy porządne ocieplenie domu ma sens? Czy warto zainteresować się programami wsparcia i zaizolować ściany? Termomodernizacja to pojęcie, które staje się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, przecież każdy chce mieć ciepły i przytulny dom, oszczędzając zarazem na rachunkach za energię. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach ciepło to wyzwanie i mobilizacja do działania oraz do wprowadzania zmian w najbliższym otoczeniu. Jak do nich podejść? Przede wszystkim pamiętając, że tylko kompleksowa termomodernizacja pozwoli uzyskać pożądane efekty, wpływając na zwiększenie efektywności energetycznej. Poprawi zarazem stan techniczny całego budynku oraz jakość panującego w nim środowiska. Planowane i wprowadzane ulepszenia należy traktować całościowo. Pamiętając o tym, że budynek to system, w którym poszczególne elementy wpływają na siebie oraz na finalną funkcjonalność i użyteczność wdrażanych rozwiązań.

Ocieplaj i oszczędzaj!

Termoizolacja to przedsięwzięcie, które obok wymiany źródła ciepła i instalacji c.o., najbardziej kojarzy się z termomodernizacją. Jeśli zaś mowa o ocieplaniu domu, to z kolei największą wagę przywiązuje się zazwyczaj do izolacji cieplnej ścian zewnętrznych, które powodują duże straty ciepła, nawet do 25%. Pamiętać trzeba jednak, że nie tylko niezaizolowane bądź źle ocieplone ściany wychładzają budynek. Montaż termoizolacji trzeba także traktować kompleksowo. Uwzględniając między innymi ocieplenie dachu, przez który „ucieka” ok. 10-25% ciepła. Tym stratom można zapobiec, inwestując właśnie w izolację cieplną. Dom to jednak nie tylko ściany i dach. Jego podstawę stanowią przecież fundamenty, których ocieplenie przynosi ograniczenie strat ciepła do gruntu nawet o połowę i optymalnie zabezpiecza hydroizolację.
Można uznać, że bez termoizolacji nie ma ciepłego, oszczędnego i „ekologicznego” domu, nawet wówczas gdy wymienione zostaje źródło ciepła. Tymczasem ponad 72% jednorodzinnych domów mieszkalnych w Polsce jest niewłaściwie zaizolowane. W tym ściany zewnętrzne i dach w ok. 40% nie są w ogóle ocieplone. Problemem są szczególnie budynki wzniesione kilkadziesiąt lat temu. Te, które powstały przed 1989 roku, zazwyczaj nie posiadają żadnej izolacji termicznej.
Mówiąc o zapobieganiu stratom ciepła, nie sposób nie wspomnieć o wymianie starych okien i drzwi zewnętrznych. Podobnie jak ściany, dach czy podłoga na gruncie muszą one być coraz „cieplejsze”, żeby spełniać obecne standardy odnośnie współczynnika przenikania ciepła (im jest on niższy – tym lepiej). Okna „nowej generacji” łączą w sobie kilka funkcji. Coraz lepiej chronią przed utratą ciepła i przed hałasem. Są nie tylko energooszczędne, ale też „inteligentne”. Oznacza to głównie, że szyby dostosowują właściwości optyczne do panujących warunków, regulując przepuszczanie ciepła i światła.
Termoizolacja to coś więcej niż tylko ograniczenie zużycia energii. To ochrona budynku przed uszkodzeniami i niszczeniem, a tym samym dbałość o jego stan techniczny w perspektywie długofalowej. Ponadto kompleksowo ocieplony dom z energooszczędnymi oknami, to po prostu komfortowe miejsce do przebywania na co dzień. Takie, w którym z łatwością osiąga się idealną temperaturę, nawet wówczas gdy za oknem panuje sroga zima. W prawidłowo ocieplonym domu na pewno poczujemy się komfortowo, ale tylko pod warunkiem, że zadbamy o coś jeszcze – o jakość powietrza. Na tym właśnie polega kompleksowość działań – termoizolację trzeba koniecznie połączyć z prawidłową wentylacją.