Dofinansowanie

Nowe kwoty dofinansowania w programie Czyste Powietrze! Będzie można otrzymać nawet 135 tys. zł

Czyste Powietrze 3.0 to nowa odsłona najbardziej znanego w Polsce mechanizmu wsparcia efektywności energetycznej. Nowe zasady będą obowiązywać już od stycznia 2023 roku. Zmiany mają zachęcić Polaków do kompleksowej termomodernizacji poprzez m.in. wyższe progi dochodowe i wyższe dofinansowania. Będzie to wsparcie w wymiarze jakiego w naszym kraju jeszcze nie było. Co zmieni się do nowego roku?
yższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów jednostkowych to główne zmiany, które mają zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wprowadza kolejną odsłonę programu Czyste Powietrze, która spowoduje że beneficjenci programu nie tylko uzyskają bezpieczeństwo cieplne dla swoich domowników, ale docelowo będą płacić mniej za ciepło.

Obowiązkowy audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze

Istotna zmiana to obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego. Obowiązek audytu oznacza, że warunkiem otrzymania dofinansowania do przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją będzie przeprowadzenie analizy energetycznej obiektu. Obowiązkiem i warunkiem otrzymania dotacji będzie też wykonanie wszystkich elementów wskazanych w wariancie audytu, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej na cele ogrzewania budynku:
• do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok), lub
• o minimum 40%.
Do samego audytu także będzie dopłata, a jej wartość nie będzie wliczana do limitu maksymalnej wartości dofinansowania określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części programu Czyste Powietrze. Na wykonanie audytu będziemy mogli wnioskować o 100% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 1 200 zł).

Maksymalne dotacje w programie Czyste Powietrze

O największe środki będą mogli się starać ci, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji. Program w dalszym ciągu jest podzielony na trzy części:
• podstawowy poziom dofinansowania do 66.000 zł
• podwyższony poziom dofinansowania do 99.000 zł
• najwyższy poziom dofinansowania do 135.000 zł